zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniami wystąpień, które usłyszymy podczas konferencji w panelu głównym i studenckim – serdecznie zapraszamy.
dr Lidia DOMAŃSKA
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Katedra Socjologii
Jak pisać by ludzie nas rozumieli? Komunikacja w administracji publicznej.
Komunikacja jest jedną z najważniejszych życiowych aktywności społecznych człowieka. To dzięki niej możemy swobodnie poruszać się często w bardzo skomplikowanych układach międzyludzkich. Porozumiewanie się jest niezbędne dla ludzkiego przetrwania, tak jak oddychanie i odżywianie. Jednak współczesny człowiek skazany jest na nadmiar różnorodnych informacji, często wykluczających się lub po prostu zbędnych. Tak więc należy zastanowić się jak mówić by nas rozumiano. Jak upraszczać komunikację zarówno werbalną, jak i pisemną. Prosty język oznacza zrozumienie informacji zgodnie z intencją nadawcy, bez stosowania zbędnych ozdobników. Prosty to taki, gdy nikt nie traci czasu, pieniędzy, pewności siebie, jest jasny i efektywny. Na pytanie jakie kody komunikacyjne stosuje administracja publiczna w kontakcie z klientem i czy w ogóle można upraszczać język urzędniczy, spróbuje odpowiedzieć.
dr Anna CZERNER
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Edukacja muzealna przeciwko przemocy.
W ramach peerelowskiej propagandy chętnie szafowano hasłem „Nigdy więcej wojny!” - wymierzonym oczywiście w hitleryzm przy jednoczesnej amnezji wobec zbrodni wojennych innego „braterskiego” systemu totalitarnego. Dziś to obciążone politycznie hasło jest już passé, ale sama idea sprzeciwu wobec systemowej przemocy jest jak najbardziej aktualna, co więcej zyskuje nowe konteksty wynikające z rozwoju technologii komunikacyjnych, wzrastającej mobilności społecznej (migracje, uchodźstwo), czy nasilonej dyfuzji kulturowej. To jasne, że przemoc to nie tylko otwarty konflikt zbrojny i nie musi mieć wyraźnie fizycznego wymiaru, ale dopiero od niedawna uświadamiamy sobie, jak wiele postaci może ona przybierać i jakim jest skomplikowanym w sensie psychospołecznym zjawiskiem. Sfera kultury i sztuki zwykła, choć z pewnymi wyjątkami, stać w opozycji do systemowych, arbitralnych form opresji, dlatego też zrozumiałe jest zaangażowanie muzeów w budowanie mocnego przekazu antyprzemocowego. Na przykładzie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych oraz kilku innych muzeów martyrologicznych postaram się pokazać, w jaki sposób poznawczy, emocjonalny i symboliczny potencjał historii ostatniego stulecia może być wykorzystany na płaszczyźnie edukacji obywatelskiej, zwłaszcza w pracy z najmłodszym odbiorcą. Nie chodzi tu tylko o zbanalizowane już nawoływanie do wyciągania wniosków z historii (jak wiemy, ludzkość jeszcze się tego nie nauczyła), ale o analizę i zrozumienie rozmaitych współczesnych zjawisk (w tym mechanizmów przemocy) – w odniesieniu do tragicznych wydarzeń z przeszłości.
inż. Kamil GIEROŃ
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu
Portale społecznościowe jako współczesna forma komunikacji.
W obecnych czasach Internet stanowi najczęściej wykorzystywane narzędzie do wytwarzania więzi z innymi osobami przebywającymi w świecie wirtualnym. Takie praktyki są szczególnie powszechne w przypadku młodzieży. Dynamiczny rozwój mediów elektronicznych sprawił, iż nastąpił przełomem w dziedzinie komunikacji. Młode pokolenie korzysta m.in. z portali społecznościowych, aby nawiązywać kontakty, wymieniać się informacjami i budować relacje międzyludzkie.
lic. Bogdan PISAREK
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu
„MAILOWE FAUX PAS” czyli sztuka pisania e-maili.
Pisanie wiadomości e-mail wydaje się być sprawą prostą i nie wymagającą szerszego opisu. Niestety wiele osób nie ma pojęcia jak je pisać i popełnia błędy, których można by łatwo uniknąć. Twoje e-maile świadczą o tobie, dlatego w oficjalnej korespondencji e-mailowej musisz przestrzegać pewnych zasad i reguł. W przeciwnym razie twój adresat, którym może być przyszły pracodawca, klient twojej firmy lub wykładowca akademicki może cię uznać za osobę niekulturalną, niewykształconą lub po prostu niegrzeczną, a w ten sposób na pewno stracisz w jego/jej oczach i nie uda ci się pozytywnie załatwić sprawy, z którą się zwracasz. Dlatego pisząc e-maila, pamiętaj, że jest to po prostu list, tyle tylko, że w formie elektronicznej. Jednak fakt, że jego nośnikiem nie jest papier i że jego środowiskiem jest Internet, nie oznacza, że mamy w tym przypadku zapomnieć o kulturze osobistej i zwykłej uprzejmości. W swoim wystąpieniu postaram się uporządkować kwestie dotyczące e-mailowej netykiety.
REFERATY
CETERA Wiesław dr hab. inż., prof. UW Uniwersytet Warszawski Atrybucja autorska z wykorzystaniem analizy statystycznej.
CHORYŃSKI Jakub mgr Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Implementacja języka dyplomacji do mowy potocznej.
CIUKSZO Danuta dr Gdańska Szkoła Wyższa Kultura słowa w świetle teorii argumentacji.
CZERNER Anna dr Centralne Muzeum Jeńców Wojennych Edukacja muzealna przeciwko przemocy.
DOMAŃSKA Lidia dr Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Jak pisać by ludzie nas rozumieli? Komunikacja w administracji publicznej.
GAŁECKI Andrzej dr hab. inż., prof. WSB Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Techniki manipulacji w przestrzeni wirtualnej.
GORZKOWSKA Karolina mgr Naczelna Rada Pismoznawcza Sp. Z o.o. Lingwistyka kryminalistyczna jako narzędzie do analizy treści wypowiedzi.
HURŁO Lucyna dr hab., prof. PWSZ Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu Nowe wyzwania nauczyciela w edukacji międzykulturowej w społeczeństwie zróżnicowanym.
KĘSKA Lidia mgr Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu Przekleństwa i wulgaryzmy w percepcji studentów pedagogiki. Część 2
KLIMCZYK Agata mgr Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 1) Znaczenie terminologii „sztuk pięknych” w kontekście zwalczania i przeciwdziałania fałszerstwom dzieł sztuki. 2) Zarys pojęć z zakresu dzieł sztuki w świetle wybranych ustaw. 3) Interpretacja terminu „falsyfikat” w ujęciu prawnym i historycznym.
KOMINEK Łukasz mgr Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie Wpływ kursów walutowych na rozwój handlu.
KURKIEWICZ Anna dr Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Dialogiczne podstawy bezpieczeństwa - od inności do tożsamości.
MUDRAK Elżbieta dr Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku Zdeformowana komunikacja jako element przemocy psychicznej.
OLEJNIK Karol Jerzy prof. zw. dr hab. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Znaczenie słowa w narracji historyczno-politycznej.
OLENDER Aleksandra mgr Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie Kultura jako źródło problemów w firm
OLSZEWSKI Jerzy prof. zw. dr hab. OLSZEWSKI Mateusz mgr inż. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ systemów informacyjnych na ewolucję słownictwa ekonomicznego.
PIESTRZYŃSKI Wojciech dr Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wsparcie emocjonalne i informacyjne osób w wieku senioralnym.
POTKAŃSKI Waldemar dr hab., prof. CB Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum Kultura słowa oraz koncepcja nowoczesnej retoryki w ujęciu formuły "debat oksfordzkich". Kształtowanie pozytywnych wzorców w polityce i przestrzeni społecznej.
RABCZYŃSKI Paweł ks. dr hab., prof. UWM Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Epistemologia znaku religijnego.
ROSICKA Natalia lic. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Rola języka w mediach w służbie kampanii prezydenckich - Polska vs. USA.
RZESZUTKO-PIOTROWSKA Małgorzata dr Prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych Misja dialogu kościoła katolickiego w obliczu zagrożeń bezpieczeństwa jednostki w wielokulturowej przestrzeni społecznej.
SŁOWIK Magdalena mgr Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Język i kultura słowa uczniów klas I-III w dostępnej im przestrzeni wirtualnej oraz grach.
SMOLEŃ Rafał mgr Uniwersytet Warszawski Pokój a słowa prawa. Konstytucja jako narzędzie zapewniania pokoju i stabilności w państwie demokratycznym.
SOBCZAK Marzena dr, prof. WSG Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy Jak tarcza, jak lekarstwo. Komunikacja terapeutyczna jako funkcja zawodowa pielęgniarki.
SOROKOSZ Irena dr Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu Przekleństwa i wulgaryzmy w percepcji studentów pedagogiki. Część 1
ŚWIECA Leszek mgr Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Research on the identification of messages contained in the implicatures of advertisements of over-the-counter products.
WODZIKOWSKA Ewa dr Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy Choroba Alzheimera - bezpieczeństwo pacjenta a sztuka porozumiewania
ZIĘTARSKI Mateusz dr Akademia Pomorska w Słupsku Zmiany zachodzące w kulturze słowa jako element demoralizacji społecznej koncepcji Jurija Biezmieniewa.
BEDNARZ Piotr Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Rola i znaczenie żołnierzy Wojska Polskiego na misjach pokojowych na przykładzie żołnierzy 20 BBZ.
BŁOGOSŁAWSKA Ewa Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Postrzeganie bezpieczeństwa państwa w procesie kształcenia uczniów klas mundurowych.
BOHUN Marta Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Cyberterroryzm jako zagrożenie bezpieczeństwa.
BORAS Anna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Etykieta językowa na przestrzeni Internetu.
BOREK Krzysztof Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Język w reklamach społecznych jako narzędzie wpływu na odbiorcę.
BRĄCZEK Joanna lic. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ języka mediów na kształtowanie się współczesnej polszczyzny wśród młodzieży.
CHACIŃSKA Karolina Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Ustawowy zakres czynności operacyjno-rozpoznawczych Służby Ochrony Państwa.
CHARMUŁOWICZ Joanna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Komunikat - metody aktywizujące stosowane w edukacji przedszkolnej.
CHATKOWSKA Marzena Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Przyczyny niepodejmowania aktywności fizycznej przez uczniów VII i VIII klasy.
CZERNIEWSKI Arkadiusz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Metody przeciwdziałania agresji w warunkach wychowania szkolnego.
DAJNOWSKI Sebastian Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Postępowanie służb ratowniczych podczas wypadku.
DOBRZENIECKI Adrian Łukasz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Skuteczność języka jako narzędzia wpływania na ludzi.
DUBROWNA Beata lic. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Świadomość młodzieży a bezpieczeństwo narodowe.
DZIUBEK Jacek Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Bezpieczeństwo a język - wolność słowa i cenzura.
GAC Judyta Anna lic. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Zagrożenie terroryzmem a bezpieczeństwo narodowe RP.
GADOMSKA Agata Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Pies służbowy, jako narzędzie kontroli w zapewnieniu ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Rzeczpospolitej Polskiej.
GIEROŃ Kamil inż. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Portale społecznościowe jako współczesna forma komunikacji.
GIL Nicole Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Rola organizacji międzynarodowych w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego na przykładzie konfliktów w krajach byłej Jugosławii.
GŁUSZKIEWICZ Marta Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Hejt - siła grupy, która niszczy.
GROCHOWSKI Adrian Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Współpraca służb ratowniczych podczas działań - wiodące służby ratownicze w Polsce.
HORNOWSKA Wioletta Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ alkoholowego zespołu płodowego u dzieci na ich trudności szkolne.
JANUSZKO Anna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wolność słowa i cenzura.
KAMIENIECKA Katarzyna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Ślady daktyloskopijne i ich zastosowanie w postępowaniu dowodowym KLIMEK Sylwia Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Rola i miejsce straży granicznej w utrzymaniu bezpieczeństwa wewnętrznego w województwie warmińsko-mazurskim.
KLIMUS Agnieszka Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Kara i Nagroda jako środek wychowawczy w środowisku szkolnym.
KOMAJDA Radosław Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Żołnierz zawodowy - służba czy praca w opinii żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana W. Gosiewskiego.
KOMARZEWSKA Elżbieta Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Język jako część kultury.
KOWALCZYK Justyna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ bezrobocia na wychowanie dzieci w rodzinie.
KOWALIK Katarzyna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ środków wychowawczych na rozwój psychospołeczny młodzieży w wieku 15-18 lat.
KOŹLIK Małgorzata Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wychowawcze przeciwdziałania zachowaniom agresywnym w szkole podstawowej w Kraszewie.
KRAWCZYK Grzegorz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wyzwania edukacji w kształtowaniu kultury słowa.
KRUK Natalia Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wojska Polskiego w zapewnianiu bezpieczeństwa kraju na przykładzie jednostek wojskowych w Lidzbarku Warmińskim
LEWICKA Dorota Anna lic. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wykorzystanie sił zbrojnych RP w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
MACHNACZYK Agnieszka lic. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Migracje a bezpieczeństwo państwa w ocenie miasta i gminy Górowo Iławeckie.
MATYSIAK Radosław Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ nielegalnej migracji na bezpieczeństwo Polski w opinii żołnierzy Garnizonu Lidzbark Warmiński.
MAZUR Andrzej inż. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Zasady dyplomacji.
MICH Dariusz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Manipulacja - nie jedno ma imię.
PĘCAK Małgorzata Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ różnych stylów wychowawczych na zachowania dzieci w wieku szkolnym.
PISAREK Bogdan lic. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Mailowe faux pas, czyli sztuka pisania e-maili.
PISAREK Grzegorz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Portale społecznościowe jako współczesna forma komunikacji.
PTAK-NAJDUCH Ewa Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Portale społecznościowe jako współczesna forma komunikacji.
PUCIŁOWSKA Martyna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Ochrona granicy północnej Polski z Obwodem Kaliningradzkim – zagrożenia związane z barierą językową.
ROGUCKA Katarzyna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Ochrona danych osobowych - RODO w realiach sądownictwa.
SARNA-MAZUR Emilia lic. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Sztuka perswazji.
SEROWIK Dominika, MAZUROWSKA Natalia – gr. projektowa „PO PROSTU TY” – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach Realizacja projektu społecznego „Po prostu ty, czyli o samoakceptacji” w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Projektów Społecznych.
STASZYŃSKA Agnieszka Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu O feminantywach w języku polskim.
SZUKSZTUL Grażyna Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ dzieci alkoholików (DDA) na postawy i funkcjonowanie swoich dzieci na przykładzie dorosłych dzieci alkoholików.
ŚLIWCZYŃSKA Dorota Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ języka mówionego i pisanego na psychikę człowieka.
TARANOWICZ Anna lic. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Bezpieczeństwo energetyczne a bezpieczeństwo narodowe.
TKACZ Rafał Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Psychologia języka.
TOPCZEWSKI Adam Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wpływ cech osobowościowych żołnierza oraz jego statusu społecznego na bezpieczeństwo narodowe RP.
TUCKA Renata lic. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Język w przestrzeni wirtualnej i informatyce.
WOLAŃSKA Lena Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Zapewnienie bezpieczeństwa imprezy masowej (koncertu) ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczenia medycznego.
ZAWADZKA Ewa Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Znaczenie pracy wychowawczej nauczyciela przedszkolnego dla kształtowania pożądanych zachowań dzieci.
ZIELEWSKA Renata Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Konsekwencje zamknięcia małego ruchu granicznego na przykładzie mieszkańców powiatu bartoszyckiego.
NOSKOV Andrej mgr Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Slang internetowy i kultura mowy. Интернет–сленг и культура речи.
NOSKOVA Svetlana dr Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Rola kultury mowy w szkoleniu odnoszącego sukcesy specjalisty. Роль культуры речи в подготовке успешного специалиста.
MIRONOVA Tatiana mgr DELMUCHAMETOV Artem dr Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Memy internetowe jako nowoczesny język komunikacji. Интернет-мемы как современный язык общения.
KIBYSH Anatolii dr Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Cenzura w Królestwie Polskim. Цензура в Королевстве Польском.
MOISEENKO Elena mgr Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Praktyczna stylistyka i kultura komunikacji głosowej. Практическая стилистика и культура речевого общения.
APYCHTIN Nikolaj mgr Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Psychologiczne cechy dialogu osób mówiących różnymi językami. Психологические особенности диалога носителей разных языков.
ISMAILOV Elkhan dr hab. Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Comparative studies in teaching languages.
DAVYDIUK Tatiana mgr Średnia Szkoła nr 1 Miasta Kaliningrad Wyzwania edukacji w odniesieniu do kultury języka. Вызовы образования в отношении культуры языка.
AKSIUTOVA Anna NOVIKOVA Angelina Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Profesjonalny slang. Профессиональный сленг.
ZHARINOVA Viktoria BORODINA Anastasia Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Zapożyczone słowa w języku rosyjskim. Заимствованные слова в русском языке.
ROMASHOVA Julia Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Slang młodzieżowy i jego wpływ na kulturę mowy. Молодежный сленг и его влияние на культуру речи.
SAVENKO Viktoria Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy Nowoczesne środki komunikacji młodzieży. Современные средства коммуникации молодежи.